اطلاعیه اسکان شرکت کنندگان

علاقمندان به شرکت در همایش جهت رزرو اسکان با خانم مهربانی (09308419502) تا تاریخ شنبه 18 مهرماه ساعت 14  تماس حاصل نمایند.

دبیرخانه همایش بین المللی  باستان شناسان جوان

 

 

اطلاعیه
به اطلاع می رساند همزمان با برگزاری همایش بین المللی باستان شناسان جوان کارگاه های آموزشی زیر در روز سوم همایش برگزار خواهد شد علاقمندان جهت شرکت می بایست در روز یک شنبه 19 مهرماه با مراجعه به دبیرخانه همایش، ثبت نام نمایند.

1- کارگاه آموزشی ژئوفیزیک    دکتر کوروش محمدخانی

2- کارگاه آموزشی گیاه باستان شناسی   دکتر مارگارتا تنبرگ

3- کارگاه آموزشی انسان شناسی جسمانی         دکتر الوویا مونز

4- کارگاه آموزشی شناخت تکنیک های ساخت سفال    دکتر ماسیمو ویداله

 

شرکت در کارگاه ها رایگان بوده و حداکثر ظرفیت 10 نفر می باشد.

 

ضمنا در طول همایش نمایشگاه کتاب و صنایع دستی برپا خواهد شد.

دبیرخانه همایش بین المللی باستان شناسان جوان

عنوان برنامه

زمان

افتتاحیه همایش

 

 یک شنبه 19 مهر: ساعت 9 تا 12

 

 

جلسه اول: تالار فردوسی

دوران اسلامی

رئیس جلسه: دکتر حمیده چوبک، دکتر حسن کریمیان، دکتر محمد مرتضایی، دکتر محمد اسماعیل اسماعیلی

میثم لباف خانیکی (دانشگاه تهران)

جایگاه قلاع و سازه‌های دفاعی در تحول منظر فرهنگی میمند (شهرستان شهربابک، استان کرمان)

13:50 تا 13:30

مهدی خلیلی (دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی)

تدفین‌های اواخر ساسانی و اوایل اسلامی در سوادکوه؛ مازندران

14:10 تا 13:50

میثم نیک­زاد (دانشگاه تربیت مدرس)

پژوهشی بر فعالیتهای معدن­کاوی و ذوب فلز باستان در شهرستان خوسف، خراسان جنوبی، حاشیه شمال شرقی کویر لوت

14:30 تا 14:10

جلسه دوم: تالار فردوسی

دوران تاریخی، رئیس جلسه: دکتر محمدرحیم صراف، دکتر یعقوب محمدی­فر، دکتر نگین میری

محمدجواد جعفري (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی)

گزارش دو فصل لايه‌نگاري در محوطه تاريخي ريوي (دشت سملقان- شمال خراسان)

15:00 تا 14:40

سجاد علی­بیگی (دانشگاه رازی کرمانشاه)

پیشنهادی برای کارکرد برخی پایه­های گچی آتشکده­های ساسانی

15:20 تا 15:00

ابوالحسن نجف­زاده اتابکی (دانشگاه شیراز)

مناسک و تدفین‌های دوره ساسانی به همراه معرفی چند کتیبه گورِ تازه کشف به خط پهلویِ کتابی در دشت مرودشت

15:40 تا 15:20

پذیرایی: 1600 تا 15:40

جلسه سوم: تالار فردوسی

 دوران پیش از تاریخ، رئیس جلسه: دکتر حسن طلایی، دکتر فریدون بیگلری، دکتر یوشیهیرو نیشیاکی

مژگان جایز (دانشگاه تربیت مدرس)

مطالعه زنجیره‌های تولید ریز/تیغه‌در محوطه‌های جنوب شرق ایران و بلوچستان پاکستان از منظر توالی کاهشی

16:20 تا 16:00

Judiet Thomalsky

 

Revision of the archaeometrical data on Early Mining and Metallurgy in Iran

16:40 تا 16:20

حجت دارابی (دانشگاه رازی)

سرنخ­هایی از پیچیدگی آغازین اجتماعی در نوسنگی غرب ایران

17:00 تا 16:40

روز اول: بعدظهر

جلسه اول: تالار کمال

علوم باستان­شناسی، رئیس جلسه: دکتر علیرضا حسن زاده، دکتر حسن فاضلی نشلی، دکتر حامد وحدتی نسب، دکتر امید عودباشی

ماندان کزازی (دانشگاه ادینبرو انگلستان)

Sex estimation in Iranian Archaeological populations using cervical measurements of canine teeth

13:50 تا 13:30

Joseph Lehner

The Rise of Tin Bronze Metallurgy in Anatolia

14:10 تا 13:50

سریه امیری (دانشگاه تهران)

نگاهی کوتاه به اقتصاد زیستی محوطه­ی گونسپان پاتپه (همدان) طی دوره­های مفرغ (گودین­­3) و ماد (عصر آهن 3)

14:30 تا 14:10

سلمان انجم­روز (دانشگاه سیستان و بلوچستان)

بررسی قوم باستان‌شناختی نشانه­های استقرار و تجدید استقرار در سکونت­های کوتاه­مدت در مناطق کوچ‌نشینی جیرفت، بررسی شواهدی از منطقه بهرآسمان (دره باغ علی­عسکر)

 

14:50 تا 14:30

پذیرایی: 15:10 تا 14:50

روز اول

جلسه دوم: تالار کمال

علوم باستان­شناسی، رئیس جلسه: دکتر حکمت الله ملاصالحی، دکتر نیما نظافتی، دکتر امید عودباشی، دکتر محمد امین امامی

نوشیار خلیلی (دانشگاه تهران)

باستان‌شناسی، کودک و پاسداری از میراث فرهنگی

15:30 تا 15:10

سولماز حسینی­پناه صومعه‌سرایی (دانشگاه هنر اصفهان)

مطالعه فرایند فلزگری در برنزهای باستانی گورستان تول تالش گیلان

15:50 تا 15:30

ابوطالب قاسمی وسمه‌جانی (سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری)

جایگاه اماکن باستانی و تاریخی در جذب گردشگران خارجی در ایران

16:10 تا 15:50

وحید پورزرقان (دانشگاه زابل)

بررسی فن شناسی و حفاظت از مجسمه مفرغی یعقوب­لیث صفّاری زابل

16:30 تا 16:10

سخنران پایانی روز اول: تالار فردوسی

دکتر عباس علیزاده (موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو)

طرح جامع تأسیس مرکز بین­المللی پژوهش شوش و معرفی یک ناودان عیلامی با سرشیر

17:30 تا 17:00

پایان روز اول

روز دوم دوشنبه 20/7/94

جلسه اول (صبح): تالار کمال

 دوران اسلامی، رئیس جلسه: دکتر هایده لاله، دکتر محمد ابراهیم زارعی، دکتر فیروز مهجور

 

یدالله حیدری باباکمال (دانشگاه بوعلی سینا همدان)

بررسی تنوع پوشاک عصر صفوی با تکیه ‌بر آثار نگارگری و سفرنامه‌های سیاحان اروپایی

9:20 تا 9:00

مسلم رضایی (واحد کازرون، دانشکاه آزاد اسلامی)

پژوهش و مطالعه کاروانسراهای صفویه فارس مطالعه موردی؛ کاروانسرای شاه‌عباسی کنار تخته

9:40 تا 9:20

نگین سادات طباطبایی (دانشگاه تهران)

اصفهان، بستر آثار معماری عصر شاه اسماعیل اول صفوی

10:00 تا 9:40

نیلوفر مقیمی (دانشگاه تهران)

بررسی سبک و ویژگی­های نقاشی­ مذهبی دوره قاجار: نقاشی­های زیارتگاه روستای یزدلان، شهرستان آران و بیدگل

10:20 تا 10:00

پذیرایی 10:40 تا 10:20

جلسه دوم (صبح): تالار کمال

دوران تاریخی، رئیس جلسه: دکتر مرتضی حصاری، دکتر شاهرخ رزمجو ، دکتر الکساندر تراورتس

Breton Langenodorfer

Achaemenid Syntax: Architecture, Metalware and Modularity

11:00 تا 10:40

ذبیح الله مسعودی نیا (دانشگاه هنراصفهان)

گورستان چهار دانگه، نویافته ای از دوره ایلام میانه

11:20 تا 11:00

Amy Cromartie

Shared Ritual Ideologies: Long Spouted Vessels on the Iranian Plateau

11:40 تا 11:20

مژگان خان مرادی (دانشگاه تهران)

غارهای تاریخی شمال دشت بیستون: کارکرد و گاهنگاری

12:00 تا 11:40

نماز و ناهار 13:30 تا 12:00

جلسه سوم (بعدظهر): تالار کمال

دوران پیش از تاریخی، رئیس جلسه: دکتر عباس علیزاده، دکتر جبرئیل نوکنده، دکتر مهدی مرتضوی

Masashi Abe

EPN Lithic Assemblage of Qasr e Ahamad

 13:50 تا 13:30

حسین مرادی (دانشگاه تهران)

محوطه‌های پیش‌ازتاریخی حوزه جازموریان استان سیستان وبلوچستان، جنوب شرق ایران

14:10 تا 13:50

Sam Harris

Gawra at the Crossroads; Craft Interaction at a Late Ubaid Northern Mesopotamian Center

14:30 تا 14:10

 

 

جلسه چهارم (بعدظهر): تالار کمال

بررسی، رئیس جلسه: دکتر علیرضا هژبری نوبری، دکتر حمید خطیب شهیدی، مایکل دانتی

Darren P. Ashby

The Rowanduz Archaeological Program: The 2014 and 2015 Seasons

15:00 تا 14:40

حامد ذیفر (دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ابهر)

مطالعه استقرارهای پیش‌ازتاریخی شهرستان ایجرود، استان زنجان

15:20 تا 15:00

Simone Mühl

Archaeology in the Shahrizor Plain, Iraqi Kurdistan and the regional aspects in the Zagros piedmont

15:40 تا 15:20

پذیرایی 16:00 تا 15:40

جلسه پنجم (بعدظهر): تالار کمال

بررسی باستان شناسی، رئیس جلسه: دکتر کامیار عبدی، دکتر حمید رضا ولی پور، دکتر عباس مترجم

وحید بارانی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون)

تحلیل الگوی استقراری و نقش عوامل زیست‌محیطی در شکل‌گیری فرهنگ‌های شغا و تیموران حوزه رودخانه کر

16:20 تا 16:00

Steve Renette

Modes of Communication through the Central Western Zagros during the Early Bronze Age

16:40 تا 16:20

هادی صبوری (دانشگاه هنر اصفهان)

بررسی بسترهای ژئومورفولوژیکی و زیست بومی دشت سبزوار و نقش آن در شکل‌گیری، تداوم و اضمحلال استقرارهای پیش ‌ازتاریخی

17:00 تا 16:40

روز دوم: دوشنبه 20/7/94

جلسه اول (بعدظهر): تالار گروه عربی

دوران پیش از تاریخی، رئیس جلسه: دکتر روح اله شیرازی، دکتر حسن فاضلی نشلی، دکتر رحمت عباس نژاد

ساره نعمت­الهی نیا (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر)

مطالعه­ی گرامر نقوش سفال‌های منقوش زاغه­ی محوطه­ی خله­کو، تاکستان

13:50 تا 13:30

سمیه اسدی تشویق (دانشگاه مازندران)

            گرافیک در پیش‌ازتاریخ ایران: مطالعه موردی سفال‌های شوش A، سیلک III و باکون جدید

14:10 تا 13:50

محمدرضا منصوری (دانشگاه جیرفت)

توالی فرهنگی حوزه روداب در محوطه تل سیاه، شهرستان نرماشیر، استان کرمان

14:30 تا 14:10

روز دوم: دوشنبه 20/7/94

جلسه دوم(بعدظهر): تالار گروه عربی

دوران تاریخی، رئیس جلسه: دکتر رحیم ولایتی، دکترمصطفی ده پهلوان،

دکتر سیدمهدی موسوی کوهپر

سولماز احمدزاده خسروشاهی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر)

سنگ­­ نبشته‌های آشوری در ایران: بازشناخت تاریخی و جغرافیایی

15:00 تا 14:40

فرزاد عابدی (دانشگاه تهران)

سیاست‌های مذهبی اردشیر دوم هخامنشی و ظهور یک خدابانوی جدید در آناتولی

15:20 تا 15:00

سمیرا عطارپور (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر)

بررسی باستان­شناختی صفه­های مسجدسلیمان و اندیکا

15:40 تا 15:20

شهرام پارسه (دانشگاه شهرکرد)

توصیف، طبقه­بندی و گونه­شناسی سفال‌های ساسانی شهرستان سنقر و کلیایی

16:00 تا 15:40

روز دوم: دوشنبه 20/7/94

جلسه اول (صبح): تالار باستانی پاریزی

 دوران پیش از تاریخ، رئیس جلسه: دکتر علی اکبر وحدتی، دکتر رافائل بیشونه، دکتر میشل کازانوا، دکتر آتوسا مومنی

جواد علایی مقدم (دانشگاه بابلسر)

نتایج مقدماتی حاصل از بررسی محوطه­های صنعتی تولید سفال متعلق به عصر مفرغ سیستان

9:20 تا 9:00

Elise Luneau

Ceramic Productions Of The Middle And Late Bronze Age In Southern Central Asia (Ca. 2300-1500 Bce) : Crossing-Analysis, Preliminary Results

9:40 تا 9:20

حسن باصفا (دانشگاه نیشابور)

ارزیابی فرهنگ بلخ-مرو (۲۴۰۰/۲۳۰۰-۱۴۰۰/۱۵۰۰ق.م) در جنوب آسیای مرکزی و اثرات آن در دشت نیشابور

10:00 تا 9:40

Kyle Olson

Making the most of old data: toward a regional synthesis of Iranian and Central Asian Bronze Age Ceramics

10:20 تا 10:00

پذیرایی 10:40 تا 10:20

جلسه دوم (صبح): تالار باستانی پاریزی

علوم باستان شناسی، رئیس جلسه: دکتر مارگارتا تنبرگ، مهندس فرانک بحرالعلومی، دکتر نیما نظافتی، دکتر محمد امین امامی

فرناز بروشکی (دانشگاه ماینز آلمان)

مطالعات ژنتیک باستانی: کاربردها و مشکلات با تکیه‌بر نتایج بررسی دی ان‌ای میتوکندری چند نمونه از ایران

11:00 تا 10:40

Charlène Bouchaud

Is the Iranian cotton a medieval spread

11:20 تا 11:00

A. Decaix, M. Tengberg

Agricultural practices and environments in the Araxes valley, from Neolithic to Early Bronze Age

11:40 تا 11:20

Margaux Bousquet

Musicians and Musical instruments in Susa during the second millennium BC

12:00 تا 11:40

نماز و  ناهار  13:30 تا 12:00

جلسه سوم (بعدظهر): تالار باستانی پاریزی

دوران اسلامی، رئیس جلسه: دکتر محمد بهرام زاده، دکتر محسن جاوری، دکتر همایون رضوان

اشکان اولی پوریان (دانشگاه تهران)

باستان­شناسی صنعتی؛ رویکردی نو در پژوهش، نگهداری و معرفی شواهد صنعتی شدن ایران

13:50 تا 13:30

رسول احمدی (دانشگاه بابلسر)

قلعه­های تاریخی قم

14:10 تا 13:50

پویا طالب­نیا (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر)

معرفی راه‌های ارتباطی شهر سنندج در قرون متأخر اسلامی با تأکید بر پل‌های اطراف شهر

14:30 تا 14:10

 

جلسه چهارم (بعدظهر): تالار باستانی پاریزی

 دوران تاریخی، رئیس جلسه: دکتر مهرداد ملکزاده، استاد مهدی رهبر، دکتر علیرضا سرداری زارچی

اردشیر جوانمردزاده (دانشگاه محقق اردبیلی)

فرهنگ‌های آغاز تاریخی جنوب غربی ایران و بین‌النهرین: شواهد و ویژگی‌ها

15:00 تا 14:40

Sonja Kroll

A new group of Iron Age burials in Azerbaijan and their relations to North-Western Iran

15:20 تا 15:00

سید اباذر شبیری (دانشگاه آتن)

رویارویی فرهنگ‌ها: شواهدی جدید از فرهنگ هخامنشی در یونان

15:40 تا 15:20

پذیرایی  15:40 تا 15:50

 

 

جلسه پنجم (بعدظهر): تالار باستانی پاریزی

 دوران تاریخی، رئیس جلسه: میرعابدین کابلی، دکتر محمد رحیم صراف، دکتر الیزابت کارتر

سپیده سعیدی (دانشگاه ایالتی نیویورک)

تنوع فرهنگی جوامع محلی در افق آغاز-عیلامی

16:00 تا 15:40

Benjamin Mutin

A Review of Proto-Elamite Archaeology

16:20 تا 16:00

طیبه حاتمی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام)

گزارش مقدماتی فصل هشتم بررسی و شناسایی باستان‌شناختی شهرستان شیروان چرداول ایلام

16:40 تا 16:20

                                                   Evan Carlson

Refocusing Regional Interaction under the Kings of Anshan and Susa: A Study of City and Canal Construction in the Late 2nd Millennium BC

17:00 تا 16:40

سخنران پایانی روز دوم

Yoshihiro Nishiaki

Development of the Neolithic lithic industries in the Iranian Zagros

 

سه شنبه 21/7/94

روز سوم: تالار فردوسی

Gil J. Stein

The complex origins of complex societies: Alternative pathways to the emergence of social inequality and political centralization across the Near East in the 6th-5th millennia BC

9:20 تا 9:00

Cameron Petri (University of Cambridge)

Mamasani and southwest Iran in the fourth millennium BC

9:40 تا 9:20

Michele Casanova

Intercultural relations, exchange and trade during the Bronze Age between Susa plain and Eastern Iran

10:00 تا 9:40

Emily Hammer

Archaeological Landscapes of Iran from Satellite and Aerial Imagery

 

10:20 تا 10:00

پذیرایی 10:40 تا 10:20

جلسه دوم: تالار فردوسی

M. Tengberg

Early agro-pastoral economies in the southern Zagros with a special focus on Rahmatabad, Fars province

11:00 تا 10:40

Olivia Munoz (CNRS)

“Funerary practices in the Persian Gulf during the Neolithic

11:20 تا 11:00

Kristen Hopper

Landscape signatures and satellite imagery:  Archaeological landscapes of the Gorgan Plain

11:40 تا 11:20

Hannah Lau

Assessing Emergent Political Complexity through Faunal Remains: Cooperation and Feasting at Halaf Domuztepe

12:00 تا 11:40

نماز و ناهار 13:30 تا 12:00

 

جلسه سوم

روز سوم: تالار فردوسی

Donald Whitcomb

The cities transmission of Sassanid  to Islamic era

13:50 تا 13:30

Richard Payne (University of Chicago)

From Police to the Shahrestan, a political economy of Sasanian cities

14:10 تا 13:50

Eberhard Wolfram Sauer

Forts and mega-fortresses, natural and artificial barriers: the grand strategy of the Sasanian Empire Cultural diversity in local communities during the Proto-Elamite horizon

14:30 تا 14:10

پذیرایی: 14:50 تا 14:30

جلسه پایانی

روز سوم: تالار فردوسی

Michael Roaf

Achaemenid art and its Mesopotamian forerunners

15:10 تا 14:50

Michel Danti

Early Iron Age Mortuary Rituals in Northwestern Iran: The Iron II Cemetery of Hasanlu Tepe

15:30 تا 15:10

Ernst Stephan Kroll

Between Aras River and Hasanlu. The Kingdom of Urartu in NW-Iran (9.-7. Century BCE)

15:50 تا 15:30

Alexander Tourovets

The Elamite Architecture as a possible model for in the development of the architectural forms during the pre-achaemenid and Achaemenid periods?

16:10 تا 15:50

Yui Arimatsu

Last Painted Ware and First Gray Ware in North-East Iran

16:30 تا 16:10

اختتامیه

 

 

 

 

 

همایش بین المللی باستان شناسان جوان

► کتاب مجموعه مقالات همایش بین المللی باستان شناسان جوان سال قبل
► دانلود مجموعه چکیده مقالات همایش بین المللی باستان شناسان جوان سال قبل